Běžně má málokdo odvahu podívat se umírání a smrti do tváře. K profesi pečovatelek a pečovatelů, zdravotních sester a bratrů, sociálních pracovnic a pracovníků to ovšem patří.
Se smrtí se setkáváme i v osobním životě. Někomu zemřel někdo opravdu blízký. Babička či dědeček, kteří byli bezpečným přístavem v dětství. Spolužák na základní škole. Anebo milovaný pejsek. Jak nám bylo, když se to stalo? Byl nám někdo nablízku? A nezbořil se v tu chvíli náš bezpečný svět? A co se dělo pak? Následující hodiny, dny, někdy i měsíce, roky… A jak se při návratu ke ztrátě spojené s odchodem našeho blízkého cítíme dnes? Není běžné o tomto tématu i u lidí profesí přímé péče otevřeně promluvit a sdílet své pocity-naděje, obavy, strachy i přání.
A právě proto, že jsme profesionálové, potřebujeme jít ještě dál. Jak pečovat o umírajícího? Jak komunikovat s rodinou? Jak správně se má zachovat pečovatel, který najde mrtvého klienta v jeho bytě? Má volat záchranku? A kdo zavolá rodině? A kdo pohřební službu? Mnozí z nás se s takovou situací už ve svém profesním životě setkali a dobře ví, jak v takové chvíli postupovat.
Své zkušenosti, obavy i naděje sdílelo v rámci třídenního kurzu 15 kolegů a kolegyň z naší organizace. Atmosféře důvěry a vzájemnosti velmi přispěli zkušení lektoři, psychoterapeuti a krizoví interventi – Dagmar Vodáčková, Lucie Salačová, Ilona Peňásová, Jan Vališ a vrchní sestra oddělení paliativní péče ÚVN Jana Hrachová.